Energy Cost Calculator

Lighting Legends "Lighting Cost Calculator"

We all know how important it is at the moment to keep the running costs of our homes and outdoor spaces to a minimum. We are increasingly asked how much our lights cost to run. We have created a simple chart below to allow our customers to see how much our most popular lights will cost to run on a yearly basis. Due to the energy efficient nature of our LED bulbs we think you will be pleasantly surprised by the results!

Simply scroll down and take a look at the running costs of the products you are looking to purchase. We have based the average unit price upon the UK Government October energy price cap, which is 34p per kWh.  Please take a minute to look at some example running costs of our best selling products below.

Heavy Duty LED String Lights

Product Name: 7M Heavy Duty String Lights
Energy Consumption: 7x2W LED Bulbs = 14W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 2.86p
Monthly Running Cost: 86.87p
Yearly Running Cost: £10.42

 

Product Name: 10M Heavy Duty String Lights
Energy Consumption: 10x2W LED Bulbs = 20W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 4.08p
Monthly Running Cost: £1.24
Yearly Running Cost: £14.89

 

Product Name: 15M Heavy Duty String Lights
Energy Consumption: 15x2W LED Bulbs = 30W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 6.12p
Monthly Running Cost: £1.86
Yearly Running Cost: £22.33

 

Super Festoon LED String Lights 

Product Name: 6.5m Super Festoon
Energy Consumption: 12x0.6W LED Bulbs = 7.2W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 1.47p
Monthly Running Cost: 44.68p
Yearly Running Cost: £5.36

 

Product Name: 13m Super Festoon
Energy Consumption: 24x0.6W LED Bulbs = 14.4W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 2.94p
Monthly Running Cost: 89.35p
Yearly Running Cost: £10.72

 

Product Name: 26m Super Festoon
Energy Consumption: 24x0.6W LED Bulbs = 28.8W
Average use per day - 6 Hours 
Price per unit (kWh): £0.34
Daily Running Cost: 5.88
Monthly Running Cost: £1.79
Yearly Running Cost: £21.48